Mauretania - wiza, ambasady, przepisyNouakchott
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Mauretanii. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!Zobacz cenę wizy do Mauretanii, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz. Wiza, przepisy wjazdoweObywatele polscy udający się do Mauretanii objęci są obowiązkiem wizowym (najbliższe mauretańskie przedstawicielstwa dyplomatyczne znajdują się w Moskwie Berlinie i w Paryżu). Istnieje możliwość uzyskania wizy mauretańskiej w Ambasadzie tego kraju w Rabacie. Przyznanie jej uzależnione jest m.in. od posiadania biletu lotniczego, często jednak wystarczy adres hotelu w Mauretanii. W zasadzie nie ma praktyki wydawania wiz na granicy. Wizy turystyczne ważne są na okres 30 dni (z możliwością przedłużenia na miejscu). Można ubiegać się o wizę wielokrotnego wjazdu (w przypadku planowania podróży do Senegalu lub Mali). Granicę lądową można przekraczać od strony Sahary Zachodniej; została ona otwarta w 2002 r. (vide: Maroko). Informacje dla kierowcówWymagane jest ubezpieczenie pojazdu i międzynarodowe prawo jazdy. W myśl miejscowego prawodawstwa – w razie wypadku winny jest zawsze użytkownik pojazdu nie ubezpieczonego. Pojazd jest rekwirowany przez policję, bez możliwości odzyskania. Dostęp do wielu obszarów możliwy jest jedynie samochodem terenowym. Podróżowanie po krajuMimo że nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju, niewskazane jest podróżowanie do sąsiadującego z Algierią północno-wschodniego obszaru kraju (napady rabunkowe, przypuszczalna obecność ugrupowań terrorystycznych). Drogi główne są w dobrym stanie. Poruszanie się samochodem nocą jest szczególnie niebezpieczne z uwagi na fatalny stan techniczny pojazdów oraz brak oświetlenia ulicznego w miastach. Istnieje dobrze rozwinięta sieć połączeń autobusowych i samochodowych (minibusy, duże taksówki, samochody terenowe). Na obszary nie zurbanizowane należy wyjeżdżać samochodami terenowymi, gdyż dojazd do wielu miejscowości nie jest inaczej możliwy, zwłaszcza w porze deszczowej. Sieć hotelowa jest w Mauretanii niezbyt dobrze rozwinięta (np. w stolicy kraju Nawakszut są tylko dwa hotele o odpowiednim standardzie); czynne są prowadzone przez Europejczyków schroniska młodzieżowe. Większość powierzchni kraju to obszary pustynne, co należy uwzględnić przy planowaniu podróży (odpowiednie zapasy wody, nakrycie głowy, chusta zasłaniająca twarz od piasku, krem z mocnym filtrem). Nie wszędzie jest woda bieżąca, chociaż w większości wiosek są studnie. Sklepy są zazwyczaj słabo zaopatrzone. Koszty utrzymania (woda, żywność, transport) są wysokie.
Przepisy celneNie ma ograniczeń w przywozie dewiz. Obowiązuje zadeklarowanie wwożonej kwoty. Wywóz pieniędzy ograniczony jest do wysokości kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Jako kraj muzułmański Mauretania nie zezwala na przywożenie wieprzowiny i alkoholu. BezpieczeństwoPo zamachu wojskowym 2005 r. w Mauretanii zaczęto przeprowadzać demokratyczne reformy. W 2006 r. odbyły się wybory parlamentarne, a w 2007 r. – prezydenckie. W 2007 r. doszło do kilku zamachów terrorystycznych (w tym na turystów zagranicznych) przeprowadzonych przez grupy powiązane z Al Kaidą. W sierpniu 2008 miał miejsce kolejny zamach stanu i zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie podróży do Mauretanii.
Przydatne informacje• Mauretańska ugijja jest walutą niewymienialną. Kurs wymiany dewiz jest właściwie jednolity w bankach, hotelach i w legalnie działających kantorach, gdzie bywa niekiedy korzystniejszy. • Na pobyt w Mauretanii należy zaopatrzyć się w gotówkę i czeki podróżne. Sieć bankomatów jest bardzo ograniczona, a karty VISA są akceptowane jedynie w nielicznych miejscach. • Alkohol jest dostępny w niektórych hotelach i restauracjach o wyższym standardzie.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polskie placówki dyplomatyczneBrak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Rabacie (Maroko) akredytowany jest również w Islamskiej Republice Mauretanii. Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)Ambasada Mauretańskiej Republiki Islamskiej Korovy wał 7, III piętro kw. 211, Moskwa tel.: (0-0 7 095) 237 37 92, 237 11 32 fax: (0-0 7 095) 237 28 61 ambarim@hotmail.com |
|